Cestovní pojištění

Napsal Blog.mudrdvranova.cz (») v úterý 28. 6. 2016 v kategorii Pojištění, přečteno: 904×
images-1.png

Nejen v době dovolených stále bohužel mnoho lidí podceňuje cestovní pojištění, spoléhá na Evropský průkaz pojištěnce nebo na pojištění v rámci platebních karet. Mnohdy to není dobrá volba a je rozumné se zamyslet nad tím, proč a jaké cestovní pojištění zvolit. Cestovní pojištění v rámci kreditních či debetních karet nemusí poskytovat pojištění určitých aktivit, které člověk v zahraničí bude provádět, navíc může být pojistná částka nastavena příliš nízko, nebo nemusí krýt všechna rizika. Velkou obezřetnost při výběru musí mít lidé velmi aktivní a provozující určité sporty - každá pojišťovna má turistickou, sportovní či rizikovou kategorií nastavenou jinak - někdy je i obyčejná cyklistika hodnocena jako rizikový sport, o horských výstupech nemluvě - je důležité se také přesvědčit o tom, že při výstupech do vyšších nadmořských výšek pojištění obsahuje krytí zásahu Horské služby. Rovněž chronicky nemocní pacienti by měli být při výběru cestovního pojištění velmi obezřetní. Vždy záleží na druhu a povaze základního onemocnění, případně frekvenci akutních stavů v rámci již diagnostikovaného onemocnění (například frekvenci záchvatů astmatiků, epileptiků, hypoglykemických stavů u diabetiků atd.). Chronicky nemocný pacient by měl cestovat pouze v období, kdy je nemoc dobře kompenzována, a měl by mít s sebou vždy ordinované léky - platí zejména pro stavy možného nenadálého zhoršení (pohotovostní balíček, případně jednorázový injektor v případě silných alergiků, byl-li tento předepsán ošetřujícím lékařem, SOS léky v případě lidí trpících silnou migrénou). Jakákoliv chronická nemoc vyžaduje cestovní pojištění s nejvyšším možným krytím, širokým rozsahem krytí a kvalitní asistenční službu v rodném jazyce. 

Doporučuji důkladně studovat podmínky a vyjímky z pojištění všech nabídek cestovního pojištění - žádná pojišťovna nebude ochotna vyplatit pojistné, pokud člověk bude v případě pojistné události pod vlivem alkoholu nebo drog, ale výluk mají pojišťovny mnohem více. 

Co je nejdůležitější:

- myslet na sjednání cestovního pojištění při každé plánované cestě do zahraničí a příhraničních oblastí

- prostudovat všeobecné podmínky pojišťoven

- pojistit se na celou oblast, ve které se budete pohybovat

- nešetřit na cestovním pojištění

- přiznat si rizika, která mohou hrozit (terén, plánované aktivity, nadmořská výška, zdravotní stav včetně zubů, aktivita základního onemocnění, možnost zhoršení/exacerbace, předpis léků apod.)

- u horských výstupů nutno volit rizikovost cest (turistika bez použití horolezeckých pomůcek, ferraty, nutné použití jištění, horolezecký výstup dle klasifikace náročnosti atd.)

- zohlednit svůj zdravotní stav a zohlednit riziko nutné péče v zahraničí

- myslet na dostatečnou výši pojištění

- myslet na léky, zuby, zásahy Horské služby, rozsah aktivit a rozsah krytí pojištění, trvalé následky a krytí v případě smrtelné události

- přesvědčit se o všech službách, možnostech a podmínkách asistenční služby

- ! Slovensko je zahraničí ! A totéž platí pro Slováky cestující do ČR

- sjednat si pojištění při každém výjezdu přes hranice - stačí pár metrů při překročení státní hranice a už se můžete velmi snadno dostat do problému - každé překročení hranic v rámci EU i mimo EU je finančně rizikové, pokud nemáte sjednáno optimální cestovní pojištění.

- myslet na to, že při špatně zvoleném cestovním pojištění budete muset zdravotní péči v zahraničí zaplatit na místě, a pak událost řešit u své zdravotní pojišťovny v místě trvalého bydliště. Proplacení je odvislé od zhodnocení celé situace zdravotní pojišťovnou. Platí zejména pro události v rámci EU (péče čerpaná na Evropský průkaz pojištěnce). Pro pobyt v zemích mimo EU je pro Čechy komerční pojištění nutností! 

- pokud cestujete často, oslovte svou banku nebo pojišťovnu s dotazem, zda neposkytuje cestovní pojištění optimálního rozsahu třeba v rámci platebních karet - hleďte však na dostatečné krytí, obsah a podmínky pojištění, vhodná je možnost trvalého cestovního pojištění s vyššim pojistným krytím s ohledem na plánované aktivity. Obvykle se týká pojištění 60-90 dní pobytu mimo ČR.

Senioři musí automaticky počítat s vyšší pojistnou částkou.

V rámci cestovního pojištění je dobré zvážit i výši krytí dalších rizik (odpovědnost, storno zájezdu, pojištění zavazadel aj.).


Komentování tohoto článku je vypnuto.