Celiakie není alergie na lepek

Napsal Blog.mudrdvranova.cz (») ve středu 28. 9. 2016 v kategorii Zdraví, přečteno: 967×
images-7.jpg

Lepek = gluten je komplex bílkovin, který je obsažen v obilných zrnech (pšenice, ječmen, žito, špalda, oves), respektive v jejich povrchových vrstvách. Gluten se ve vodě chová bobtnavě, jeho další typickou vlastností je nerozpustnost. Lepek je základní (ne jedinou) bílkovinou obilných mouk. Negativní dopad konzumace lepku na organismus se nejčastěji projevuje celiakií nebo alergií na lepek. Mechanismy vzniku těchto nemocí jsou rozdílné, diagnostika bývá mnohdy pozdní. Klinické příznaky u celiakie i alergie na lepek mohou být mírné až urgentní, v některých případech nemusí být přítomny vůbec.

Celiakie (celiakální sprue) je onemocněním, jehož základní a jedinou léčbou je dodržování bezlepkové diety. Jedná se o autoimunitní, geneticky podmíněné onemocnění, které se může projevit u dětí i dospělých. Celiakie znamená, že člověk nesnáší lepek, jeho vstřebávání je patologické a způsobuje zánětlivé změny na sliznici tenkého střeva. Klinické příznaky a důsledky celiakie bývají u dětí a dospělých poněkud odlišné. Rozlišujeme několik forem celiakie - viz tabulka. Po určení diagnózy je nutno již navždy dodržovat bezlepkovou dietu. Celiakie se také může vyskytovat společně s nesnášenlivostí laktózy.

Mozne-formy-celiakie-klinicke-projevy-a-diagnosticke-znamky

Pro zvětšení klikněte na tabulku

Z tabulky jasně vyplývá, že celiakií může trpět i člověk, který nemá žádné klinické příznaky, celiakie mu nebyla diagnostikována, tudíž o své nemoci neví. Mnohdy se stává, že se o své celiakii dozví až v případě, že je nemoc diagnostikována jeho dítěti.


Alergie na lepek vzniká na atopickém podkladě, tzn. je zjistitelná dle hodnot imunoglobulinu E specificky zaměřeného na lepek nebo jednotlivá obilná zrna. Alergie na lepek nemusí být nutně celoživotní.

Rozdíly klinických projevů - viz tabulka

Pro zvětšení klikněte na tabulku

 


Komentování tohoto článku je vypnuto.