Jaro zahajuje alergickou sezónu

Napsal Blog.mudrdvranova.cz (») v neděli 26. 3. 2017 v kategorii Zdraví, přečteno: 768×
images-5.jpg

Jaro znamená rozpuk a nástup alergických příznaků u citlivých jedinců, u kterých se rozvine pylová alergie. Nejčastěji se objevuje alergická rýma a alergický zánět spojivek. Pacientů (dětí i dospělých) trpících alergií neustále přibývá, přičemž alergická rýma a alergický zánět spojivek jsou jedněmi z mnoha alergických příznaků. Za příčiny vzniku označujeme genetické faktory a vnější vlivy.

Alergická rýma vzniká po opakovaném kontaktu s alergenem a je imunitní odpovědí organismu, která je zprostředkovaná imunoglobulinemE (IgE protilátkami). Jedná se obvykle o časnou přecitlivělost, která vzniká brzy po kontaktu s alergenem (do 30 min). Jako pozdní fáze je charakterizován výskyt alergických příznaků obvykle v rozmezí 4-6 hod po kontaktu s alergenem, který je zprostředkován mnoha mediátory imunitního systému. Alergická rýma pozdní přecitlivělosti je provázená silným nosním výtokem a urputnější nosní obstrukcí. V důsledku imunitní odpovědi vzniká zánět nosní sliznice a/nebo očních spojivek. Zánět se projevuje kýcháním, svěděním, transparentním a řídkým výtokem z nosu, zduřením a svěděním nosní sliznice. Alergický zánět spojivek je provázen hlavně svěděním, zarudnutím a slzením očí. Vyskytnout se může i únava, zvýšená teplota, špatná koncentrace, bolest hlavy aj. 

Klasifikace alergické rýmy

Intermitentní symptomy  méně než 4 dny v týdnu nebo méně než 4 týdny
Mírná rýma bez výraznějších omezení, bez obtěžujících příznaků
Perzistující symptomy Více než 4 dny v týdnu nebo více než 4 týdny
Středně silná/silná rýma Symptomy narušují spánek a denní aktivity, způsobují problémy ve škole a práci, obtěžující nosní příznaky

Pylové alergeny se vyskytují zejména na jaře (stromy lískovité a břízovité), v létě (traviny), na podzim (pelyněk a ambrózie) - Pylovy-kalendar

Mezi tzv aeroalergeny krom pylů dále řadíme alergeny zvířat, plísně a roztoče.

Reakce na pyly podněcují vznik zkřížených reakcí na potraviny (například reakce na pyly olše zvyšuje pravděpodobnost vzniku reakce na lískové ořechy, broskve, jablka). Obvykle konzumace těchto potravin způsobí lokální projevy - svědění, svírání, pálení a prokrvení dutiny ústní, otok sliznic a rtů. U silných alergiků však může dojít i k systémovým, život ohrožujícím příznakům (anafylaktický šok). Silní alergici na pyly olše by neměli v průběhu a těsně po větší fyzické zátěži jíst potraviny zejména s lískovými ořechy, i když jim normálně nepůsobí potíže! Fyzická zátěž/vyčerpání zvyšuje pravděpodobnost vzniku zkřížených alergií. 

U pacientů s alergickou rýmou se může také vyskytovat ekzém a bronchiální astma, proto je mnohdy nutná multioborová péče, obvykle je lékařem prvního záchytu praktický lékař a následně alergologická ambulance, která obstará diagnostiku a vede dále pacienta v péči.

Základní diagnostika vychází z odběru osobní anamnézy, kožních testů (pro určení přecitlivělosti I.typu), laboratorního vyšetření, spirometrie případně rinomanometrie - vše dle stavu a uvážení lékaře-alergologa.

Léčba sestává zejména z antihistaminik (tablety, spreje, kapky), u těžších stavů jsou využívány kortikoidy v různých formách  (spreje, kapky, kombinovaná léčiva), dále specifická alergenová imunoterapie (dříve jen formou kapek nebo podkožně, nyní i v tabletách, ovšem s indikačním omezením). U astmatiků je základem léčba inhalační event kombinovaná. Terapie je vždy stanovena individuálně dle aktuálního stavu a tíže onemocnění - vždy hodnotí a indikuje lékař-specialista.

Pacienti, kteří již prodělali systémovou závažnou alergickou reakci, nebo je u nich zvýšené riziko této reakce, jsou obvykle vybaveni pohotovostním balíčkem a/nebo autoinjektorem, který musí mít stále u sebe pro urgentní ohrožení alergickou reakcí.

U dětí je nutné volit rozumnou hygienu - příliš hygieny mnohdy škodí!


Komentování tohoto článku je vypnuto.